0850 430 1 555 0553 241 65 76 Pzt - Cum 09:00 - 17:00 Merdivenköy Mah. Sayım Sok. No:10/B Kadıköy
Reaktif Ceza Ödetmeme Garantisi
Hızlı ve Güvenilir Hizmet ile Birlikte
Önce güvenlik
önceliğimizdir
Kaliteli hizmet
iddalıyız
Online İşlemler

          Günümüzde en yaygın olarak üretilen enerji, bütün insanlık için en zorunlu ihtiyaç maddesi haline gelen elektrik enerjisidir. Üretilen bu elektrik enerjisinin hem ekonomik ve kaliteli olması hem de üretildiği santralden en küçük alıcıya kadar dağıtımında elektrik enerjisini en az kayıpla taşınması en büyük ve en önemli hedeftir. Günlük yaşantıda elektrik enerjisine duyulan ihtiyacın her geçen gün  artması, enerji üretiminin daha da pahalılaşması, taşınan ve iletilen enerjinin de kaliteli, ucuz ve aynı zamanda aktif enerji olmasını zorunlu hale getirmektedir. Bu nedenle güç sistemlerinde işletmeyi kolaylaştırmak, verimliliği artırmak ve enerji tasarrufunu sağlamanın en etkin önlemlerinden biri reaktif güç kompanzasyonudur.

Aktif Güç ve Reaktif Güç

          Elektrik enerjisi genellikle alternatif akım olarak üretilmekte ve iletilmektedir. Üretilen bu alternatif akım Aktif ve Reaktif akım olmak üzere iki ayrı bileşenden oluşmaktadır. Bu alternatif akımın  aktif bileşeni, basit ifadeyle aydınlatmanın sağlanması için aydınlatma gücünü, ısıtıcıların çalışması için termik gücü ve motorların çalışması içine mekanik gücü oluşturan faydalı bileşendir. Fakat reaktif akımın oluşturduğu reaktif güç ,tüketici tarafından faydalı güce çevrilemese de elektrodinamik ilkesine göre çalışan jeneratörler, reaktörler, motorlar ve  transformatörler gibi elektrik cihazlarının normal çalışmaları için gerekli olan manyetik alanı oluşturmaktadır.

          Özetle tüketicilerin şebekeden çektikleri alternatif akım aktif ve reaktif akım olmak üzere iki bileşenden oluşur ve aktif akımın meydana getirdiği aktif güç tüketici tarafından faydalı hale getirilir. Tüketici tarafından faydalı hale getirilemeyen bu reaktif akım ise endüksiyon prensibine göre çalışan tüm cihazların ve makinelerin manyetik alan oluşturarak normal bir şekilde çalışabilmeleri için gerekli olan akımdır. Bu sebeple aktif güç ile birlikte muhakkak reaktif güce de ihtiyaç duyulur.

          Elektrik santrallerinde üretilen elektrik enerjisi, aktif ve reaktif akım olarak en küçük alıcıya kadar birlikte akmaktadır. Bu iki akımdan reaktif olan akım ise şalterlerde, kablolarda, havai hat vb. yerlerde gereksiz enerji kayıpları meydana getirmektedir. Çünkü, aslında reaktif akım şebekeden çekilen ve büyük kısmı tekrar şebekeye geri gönderilen akımdır. Bu nedenle şebekeye geri dönen reaktif akım, şebekenin aktif akım kaynaklarının kapasitesini ve verimini düşürür, enerji kayıpları artırır ve kalitesiz enerjinin ortaya çıkmasına neden olur.

          Eğer bu kayıplar ortadan kaldırılabilirse daha fazla alıcıyı besleyecek yüksek transformatör kapasitesine sahip olunacak, işletmede kullanılan kablo kesiti küçülecek ve devre açan ve kapayan şalterler gereksiz büyük güce göre seçilmeyecek ve en önemlisi daha düşük yatırım ile sanayi kuruluşlarına, işletmelere ve atölyelere kaliteli enerji sağlama imkanı doğacaktır.

          Sonuç olarak elektrik şebekesinin reaktif akımdan etkilenmemesi için, işletmelerde enerji kayıplarını ve kalitesiz enerji kullanımını ortadan kaldırmak için reaktif akım olması gereken konumuna  geri çekilir veya yok edilir. Gerçekleştirilen tüm bu işlemlere “Kompanzasyon” denir.

          Önümüzdeki yazılarımızda “Elektrikte Güç Faktörü (Güç Katsayısı) ve Kompanzasyon Türlerini” ele alıyor olacağız.

About the author

Abdullah Özer kimdir? 3Faz da ne yapar.
2 Responses

Leave a Reply

Hemen Ara