0850 430 1 555 0553 241 65 76 Pzt - Cum 09:00 - 17:00 Merdivenköy Mah. Sayım Sok. No:10/B Kadıköy
Reaktif Ceza Ödetmeme Garantisi
Hızlı ve Güvenilir Hizmet ile Birlikte
Önce güvenlik
önceliğimizdir
Kaliteli hizmet
iddalıyız
Online İşlemler

Güç faktörü nedir?

Günümüzde, sürekli artan elekrik enerjisini etkili, kaliteli, verimli ve düşük maliyetli bir şekilde kullanmanın gerekliliğinden ve bunu gerçekleştirmenin en önemli yönteminin ise “Kompanzasyon” olduğunu ifade etmiştik. Kompanzasyonda elektrik enerjisinin verim ve kalitesinin ne derece efektif kullanıldığının ölçütü GÜÇ FAKTÖRÜDÜR. Güç faktörü ne kadar büyükse elektrik enerjisi de o kadar verimli kullanılıyor demektir.

güç faktörü

Tüketici tarafından şebekeden çekilen güçler reaktif güç, aktif güç ve görünür güç olmak üzeri üç çeşittir. Bu güçler gerilim ve akım arasındaki ϕ açısına göre değişmektedir.

Güç Faktörü Hesaplama

Görünür Güç

S = U. I  ( VA )

S = görünür güç (VA)

U = Gerilim (volt)

I = Akım (Amper)

Aktif Güç 

P = S .Cosϕ ( W )

P = Aktif Güç

S = Görünür Güç

Reaktif Güç

Q = S .Sinϕ ( VAR )

Q = Reaktif Güç

S = Görünür Güç

güç katsayısı

Bazen zahiri güç olarak da nitelendirilen görünür gücün aktif güce oranına güç faktörü denir. Güç faktörü, yukarıdaki formülde de görüleceği üzere görünür güç ile aktif güç arasındaki φ açısının kosinüsü olarak hesaplanır. 0 ile 1 arasında değişim gösteren güç faktörünün 1’e eşit olması durumunda Cosφ açısı sıfıra eşit olmuş olacak ve sarfedilen enerjinin tümü aktif enerjiden oluşacaktır. Güç faktörü sanayilerde, işletmelerde, ticarethanelerde, atölyelerde vs diğer benzeri tüm tesislerde kullanılan makine ve cihazatlara bağlı olarak rakamsal olarak değişiklik göstermesinin yanında güç faktörü cihazların anlık veya sürekli yüklenme oranlarına göre de değişebilmektedir.

Cosϕ = 1 ( Sadece aktif güç mevcuttur. ϕ = 0 derece )

Cosϕ = 0 ( Sadece reaktif güç mevcuttur. ϕ = 90 derece )

 

Güç katsayısı nedir?

Yukarıda ifade edildiği gibi ve formüllerde görüleceği üzere aktif güç hesaplaması yaparken aktif güç Cosφ ile çarpılır. Bu nedenle Cosφ’ye güç katsayısı denilmektedir. Güç katsayısı değerinin yani Cosφ değerinin 0,95 ile 1 arasında tutulması zorunludur. Aksi halde Cosφ değerinin 0,95-1 aralığında olmaması durumunda tüketiciler tükettikleri reaktif enerji veya güç için cezai ücret ödemek zorundadırlar. Bu nedenle Cosφ yani güç katsayısı mutlak surette düzeltilmeli ve sürekli takibi yapılarak istenilen ve belirtilen optimum seviyede tutulmalıdır.

Güç katsayısının faydaları nelerdir?

Güç katsayısının düzeltilmesinin ve optimum seviyede stabil tutulmasının faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

  • İletkenlerin daha ince kesitlerde ve daha kısa boyutlarda olması sağlanmış olur ve böylece hem daha küçük cihazlar kullanılmış olur hemde büyük oranda maliyet düşer.
  • Daha küçük güçte transformatörler (kumanda, koruma ve kontrol donanımları) ve Jeneratör kullanılır.
  • Reaktif ceza (Endüktif bedel, Kapasitif bedel) ortadan kalkar.
  • Üretim, iletim ve dağıtımda randıman ve kalite artar.
  • Gerilim düşümü ve iletkenlerde kayıplar azalır.
  • Şebekeden daha az reaktif enerji çekilir.
  • Hizmet ve ürün maliyeti azalır.

 

Haftaya en önemli konulardan biri olan “Reaktif Güç Kompanzasyonu” ve “Reaktif Ceza” “Endüktif ve Kapasitif Devreler” konularını detaylı olarak inceleyen yazımızla tekrar beraber olmak dileği ile…

About the author

Abdullah Özer kimdir? 3Faz da ne yapar.
1 Response

Leave a Reply

Hemen Ara