0850 430 1 555 0553 241 65 76 Pzt - Cum 09:00 - 17:00 Merdivenköy Mah. Sayım Sok. No:10/B Kadıköy
Reaktif Ceza Ödetmeme Garantisi
Hızlı ve Güvenilir Hizmet ile Birlikte
Önce güvenlik
önceliğimizdir
Kaliteli hizmet
iddalıyız
Online İşlemler

Kompanzasyon Nedir ? Reaktif Enerji Nedir ?

Merhaba sevgili okurlarımız bugünkü yazımızda daha öncede değindiğimiz bir konuya değineceğiz. Çünkü iyi anlaşılması ve pekiştirilmesi gereken bir konu. Konumuz; Kompanzasyon panosu, reaktif enerji ve reaktif güç kompanzasyonu.

Kompanzasyon Nedir ?

Alışılmış tanımın dışında bir tanım yapmak istiyorum. Bir fincan kahve içmek istediğimizde, kahvenin dibin de telve oluyor. Ne yazık ki telvesiz bir kahve düşünmek mümkün değil, her ne kadar hiçbirimiz telveyi içmesek de fincanın büyük bir kısmında telve var. Şebekeden çektiğimiz enerji de kendi telvesiyle beraber geliyor. Bu telveye reaktif enerji adını veriyoruz. Kahvenin kendisine ise aktif enerji diyoruz yani kullanılan enerji. Reaktif güç kompanzasyonu ise çektiğimiz elektrik enerjisinden telveyi yani kullanılmayan enerjiyi arındırmak için kullanılmaktadır.

kompanzasyon Panosu

Neden Reaktif Ceza Ödüyoruz?

Reaktif enerji tüketemediğimiz enerjidir. şebekeden enerji çektiğimizde aktif enerjiyi kullanıp reaktif enerjiyi şebekeye geri gönderiyoruz. Ve enerji nakil hatlarının aşırı yüklenmesine ve zarar görmesine neden olur. Bu nedenle reaktif enerji, tüketicinin kullandığı aktif enerjiye göre belli bir oranın üzerine çıkarsa kaybedilen milli kaynaklar tüketiciye ceza olarak yansıtılır.

Faturalarımıza yansıması ise  reaktif bedel olarak görünmektedir. Faturanız da aktif sütunun dışındaki endüktif ve kapasitif sütunlarında bedel görüyorsanız bu size kesilen ceza miktarını temsil ediyor.

Reaktif ceza nasıl önlenir?

Sistemimize kondansatörler koyarak Kullanmadığımız reaktif enerjiyi kompanze ederiz. Bunu yaptığımız için hatlar aşırı yüklenmiyor ve ceza ödemiyoruz.

Kompanzasyon Neden gereklidir?

Çünkü elektrik nakil hatlarına zarar verdiği için önlenmelidir. Eğer önlem almaz isek reaktif ceza ödemek zorunda kalırız . Sistemimize dahil edeceğimiz kompanzasyon panosuyla hem cezadan kurtuluruz hem tasarruf yaparız.

Kompanzasyon Yapılmaz ise Neler Olur?

  • Şebekede güç kayıplarına neden olur.
  • Üretim ve dağıtım şebekesinin kapasitesini azaltır.
About the author

Leave a Reply

Hemen Ara