0850 430 1 555 0553 241 65 76 Pzt - Cum 09:00 - 17:00 Merdivenköy Mah. Sayım Sok. No:10/B Kadıköy
Reaktif Ceza Ödetmeme Garantisi
Hızlı ve Güvenilir Hizmet ile Birlikte
Önce güvenlik
önceliğimizdir
Kaliteli hizmet
iddalıyız
Online İşlemler

REAKTİF CEZA TESPİTİ

REAKTİF CEZA TESPİTİ

Reaktif ceza; reaktif enerji tüketimi nedeniyle şebekenin düşünülenden çok yüklenmesi ve kayıpların artması gibi nedenlerden dolayı normal tüketim bedelinin haricinde ek fiyatlandırma yapılmasıdır.

Günümüzde pek çok işletme faturalarının yüksek gelmesinden elektrik fiyatlarının sorumlu olduğunu düşünmekte.Ayrıca dağıtım şirketlerinin herhangi bir bilgilendirme yapmaması nedeniyle her ay normal tüketim bedeli olduğunu düşünerek reaktif ceza ödemektedirler.Bu durumda kazançlarının bir kısmı tabiri caizse çöpe gitmektedir.

Reaktif ceza ödeyip ödemediğimizi anlamak için aşağıdaki örnek faturaya göz atalım:

reaktif ceza

Örnek faturada ‘enerji bedeli tüm’ olarak belirtilen kısım asıl olarak enerji sağlayıcı şirketten alınan enerji fiyatıdır.Ayrıca ‘dağıtım bedeli, enerji fonu, trt payı, btv’ kısımları her kullanıcıdan alınan vergi, katkı payı vb. ücretlerdir.Fakat ‘kapasitif’ olarak gösterilen bedel reaktif cezadır.Bu ceza kapasitif yük kullanımından kaynaklanmaktadır.Diğer bir durumda yani endüktif yüklerin fazla olması durumunda ‘kapasitif’ olarak gösterilen kısımda endüktif ya da bazı yerlerde reaktif olarak yazmaktadır.

Eğer bir kullanıcının sözleşme gücü 9 KVA ile 30 KVA arasında ise endüktif güç aktif gücün %33 ‘ünü geçtiğinde, kapasitif güç aktif gücün %20 sini geçtiğinde reaktif ceza uygulanmaktadır; 30 KVA’nın üzerinde ise endüktif güç aktif gücün %20 ‘sini geçtiğinde, kapasitif güç aktif gücün %15’ini geçtiğinde reaktif ceza uygulanmaktadır.

Örnek faturaya göz attığımızda aktif güç tüketimi(P) =67.483,380 KW, endüktif reaktif güç tüketimi(QL)= 300,840 KVAR, kapasitif reaktif güç tüketimini(QC) = 14.363,040 KVAR olduğu görülür.

Yukarıdaki hesaplamada görüldüğü üzere kapasitif güç aktif gücün %15’ ini geçmiştir ve reaktif cezaya tabidir.

Reaktif ceza ödememek için ne yapılmalı?

Reaktif cezadan kurtulmak için kullandığınız elemanların gücüne, yük profiline uygun şekilde işinde uzman kişilere kompanzasyon sistemi yaptırılmalıdır.Ayrıca yapılan kompanzasyonun devamlılığını sağlamak kompanzasyon elemanlarının ömürleri bittiğinde ya da herhangi arıza durumunda hızlı şekilde müdahale edilmesi için kompanzasyon takibininde yaptırılması reaktif cezadan kurtulmak için oldukça gereklidir.

Yapılan sistemin maliyeti nedir? Bu sistem karlımıdır?

Kompanzasyon sisteminin maliyeti kullanıcının yük profiline göre kullanılacak malzeme sayısı büyüklüğü vb. parametrelere , kullanılacak malzemenin markasına , yapılan işin zorluğuna göre değişmektedir.Tüm bunlar göz önüne alındığında bile kar etme olasılığı oldukça yüksektir.

Sistemdeki elemanların ömrü işletmenin profiline göre değişmekte olup ortalama 2-3 yıl arasında değişmektedir.

Örnek olarak verilen faturayı göz önüne alırsak reaktif ceza bedeli yaklaşık 2.242,31 TL olarak görülmektedir.Bu miktarın 2 yıl boyunca ödendiği düşünüldüğünde 24 * 2.242,31= 53.815,44 TL olmaktadır.Bu işletmeye uygulanan kompanzasyon sistemi maliyeti yaklaşık 5.000 TL olarak teklif hazırlanmıştır.Ek olarak uzaktan takip yaptırılması bu maliyeti çok fazla etkilemeyecektir ayrıca sistem güvene alınmış olacaktır.

About the author

1 Response

Leave a Reply

Hemen Ara