0850 430 1 555 0553 241 65 76 Pzt - Cum 09:00 - 17:00 Merdivenköy Mah. Sayım Sok. No:10/B Kadıköy
Reaktif Ceza Ödetmeme Garantisi
Hızlı ve Güvenilir Hizmet ile Birlikte
Önce güvenlik
önceliğimizdir
Kaliteli hizmet
iddalıyız
Online İşlemler

Reaktif Enerji Bedeli (Reaktif Ceza)

Reaktif Ceza Nedir?

Elektrik Piyasası Müşteri Hizmetleri Yönetmeliği Beşinci Bölüm Madde 16 ’ ya göre kurulu gücü 50 KVA ‘nın altında olan müşteriler için çektikleri aktif gücün %33 ünü aşan endüktif reaktif güç tüketimi, %20 sini aşacak şekilde sisteme kapasitif reaktif enerji vermeleri ; 50 KVA üzeri kullanıcılarda ise aktif gücün %20 sini aşan endüktif reaktif güç tüketimi, %15 ini aşacak şekilde sisteme kapasitif reaktif enerji vermeleri halinde reaktif güç bedeli ödemekle yükümlüdürler. Bu nedenle reaktif güç sınırları aşılması durumunda reaktif güç tüketim bedeli uygulanmaktadır.

Reaktif enerji bedelinden kurtulmak için kullanıcıların çektikleri yüke uygun güçte kompanzasyon panosu yaptırmaları kendi maddi menfaatleri açısından gereklidir. Kompanzasyon her ay gelecek olan reaktif ceza bedelinden çok daha uygun bir fiyata denk gelmektedir.

Diğer yandan uygun şekilde kompanzasyon yapılmasının yanında tüketim oranlarını sürekli takip etmek çok önemlidir.Çünkü kampanzasyon sistemindeki elemanların bir ömrü bulunmaktadır.Ayrıca kontaktörlerin kontakları yüksek akımdan yapışabilir.Bu nedenle sistemin takip edilmesi arıza olduğu anda ya da eleman ömürleri bittiği anda müdahale açısından oldukça önemlidir.

Bir sisteme kompanzasyon yapılırken tesisin gücünün hesaplanması, sistemde yüklerin çalışma zamanları, kaç kademe uygulanacağı, kademe güçlerinin belirlenmesi ve röle ayarlarının uygun şekilde yapılması reaktif tarifeden kurtulmak için gereklidir.

Uygun şekilde yapılan kompanzasyon uygulamasında kontaktörler veya kondansatörlerde arıza oluşması ya da kademe sigortalarının atması kademelerin her zaman devrede olması ya da hiç devrede olmamasına neden olabilir.Bu durumlarda endüktif veya kapasitif güç aşımı ile karşılaşılabilir ve bu durum faturaya reaktif güç kullanım bedeli olarak yansır.

Sonuç olarak reaktif güç bedeli ödememek ve maddi zararlardan kurtulmak için kompanzasyon yaptırmak en gereklidir.Yapılan kompanzasyonun sağlığı ve garantisi ise kompanzasyon takibi ile mümkün olacaktır.

 

About the author

Leave a Reply

Hemen Ara