0850 430 1 555 0553 241 65 76 Pzt - Cum 09:00 - 17:00 Merdivenköy Mah. Sayım Sok. No:10/B Kadıköy
Reaktif Ceza Ödetmeme Garantisi
Hızlı ve Güvenilir Hizmet ile Birlikte
Önce güvenlik
önceliğimizdir
Kaliteli hizmet
iddalıyız
Online İşlemler

x5 sayaç panosu ve tiroid rölesi Nedir?

Elektronik sayaçlar: Türkiye Elektrik Dağıtım Şirketi (TEDAŞ) tarafından elektrik tasarrufunu teşvik ve çok tarifeli elektrik satışını düzenlemek amacı ile yayınlanan şartnameye ve AB tarafından yayınlanan, yeni yaklaşım mevzuatları kapsamında bulunan 2004/22/AT Ölçü Aletleri Yönetmenliğine uygun olarak üretilmektedir.

Bu sayaçlar aktif/reaktif elektrik enerjisini ve çekilen maksimum gücü ölçen ve bu verileri LCD ekranda gösterebilen, yaz-kış ileri saat uygulamalarını otomatik olarak gerçekleştiren, istenilen bilgi ve programları hafızada tutan, istenildiğinde bu bilgilere ulaşılabilen bir hafızaya sahiptir.

X5 Sayaç Nedir?

Elektronik sayaçlar yüksek akımlarda arıza vermektedir.Bu nedenle ölçümün sağlıklı olması için akım trafosu kullanılarak akım değerleri 5 ampere çevrilir.5 ampere kadar ölçebilen sayaçlara x5 sayaç denilmektedir.Ayrıca bu sayaçlar kombi sayaçlardaki gibi,aktif ve reaktif güçleri okuyabilir. 5 ampere kadar referans akımı ile çalışan sayaç tipidir ve gerilim trafosu kullanılıp/kullanılmamasına göre ikiye ayrılır.

Alçak Gerilim: Sadece 5 ampere çeviren akım trafoları ile bağlanan, gerilimin ise faz başı yaklaşık 230 V direkt girdi ve çıktı yaptığı sayaç tipidir.

Orta Gerilim: Hem 5 ampere çeviren akım trafoları hem de faz faz yaklaşık 100 V’a çeviren gerilim trafolarının kullanıldığı sayaç tipidir.

x5 sayaçlar aynı zamanda talep gücüne göre, zamana göre  ve şebekeye göre olan tarifelendirmeler içinde uygundur.Ayrıca bu sayaçlar otomatik sayaç okuma sistemi (OSOS) ile uyumlu olduğundan TEDAŞ tarafından sözleşmesi belirli gücün üzerindeki tüketiciler için zorunlu kılınmıştır.Bu sayaçlarda aktif, endüktif ve kapasitif güçler ölçülebilmektedir.Bu sayede reaktif aktif oranının ceza sınırlarında olup olmadığı belirlenebilir.Aynı zamanda OSOS ile çekilen aktif reaktif güçler görülebilir.

Toroid ile Kaçak Akım Rölesi Bağlantısı

Normalde elektrik devrelerinde ve sistemlerinde faz ve nötr akımlarının vektörel toplamları sıfırdır.Bazı durumlarda izolasyon, arıza ya da iletken kısımlara herhangi cisim ya da insan temasında faz iletkeninden giren akım ile nötr’den dönen akım arasında fark oluşur.Bu fark ile kaçak akım koruma rölesi bobini enerjilenir ve şalteri açar.

Akım değeri büyük sistemlerde kaçak akım rölesi boyutları büyür, maliyeti artar ve imalatı zorlaşır.Bu ve benzeri sebeplerden dolayı toroid akım trafoları ile entegre yapılarak sistemlerde kullanılmaktadır.Bu sistemlerde kaçak akım koruma rölesi, toroidal akım trafosu, şalter veya devre kesici bulunmaktadır.Toroid hata durumunda dengesizliği algılar ve röleye ayarlanmış olan eşik değerle karşılaştırabileceği bir sinyal gönderir ve röle devreyi açtırır.

About the author

1 Response

Leave a Reply

Hemen Ara